موزه منطقه ای خلیج فارس
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 11:31

موزه منطقه ای خلیج فارس

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

 

موزه منطقه ای خلیج فارس در محله بهمنی بندر بوشهر در خیابان سبزآباد بالاتر از سه راه امامزاده قرار دارد

این موزه در عمارت کلاه فرنگی در محوطه وسیع و فضای پیرامون  آن در وسعت متر مربع طراحی شده است که عمارت کنسولگری انگلیس نیز در دو طبقه در این محوطه قرار گرفته است.عمارت کلاه فرنگی در دوره قاجاریه خانه یک طبقه محل سکونت سرکنسول انگلیس بوده که به سبک اروپایی بوده است.در جلوی آن ایوانی با ستون های زیبا قرار دارد و بر روی یک تپه ی نسبتا مرتفع بنا شده است که در سال1388 با همکاری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و توسط اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری  استان بوشهر به صورت یک موزه وسیع راه اندازی شده است.

موزه منطقه ای خلیج فارس دارای بخش ها و تجهیزات نظامی مختلفی است شامل:

1)عمارت کلاه فرنگی

با چیدمان نقشه های تاریخی،تجهیزات پزشکی نیروی دریایی،آشپزخانه دریایی شناور های نظامی،اسلحه های غواصی،انواع تفنگ های لازم دریایی،و تجهیزات مخابراتی در آن قرار دارد.

2)کتابخانه و مرکز پژوهش:

این بخش به مجموعه آثار قلمی و پژوهش های بعضی از نویسندگان و صاحب نظران بوشهری است که به پژوهش و مطالعه در حوزه خلیج فارس می پردازند.این اساتید آثار خود را به موزه اهدا کرده اند.

3)این کشتی در دوره قاجاریه به فرمان ناصرالدین شاه از کشور آلمان خریداری شده و این ناو جنگی طی دوره قاجاریه وظیفه تامین امنیت و پاسداری و حراست از آب های خلیج فارس سواحل و جزایر را به عهده داشت.این کشتی در دوره پهلوی اول به گل نشست  و در دل آب های خلیج فارس بود تا اینکه در سال 1385 با همکاری نیروهای دریایی ارتش و میراث فرهنگی از آب ها بیرون کشیده شده و به محل موزه انتقال داده شد .از معروفترین ناخدایان این کشتی ناخدا عباس دریانورد بود که در زمینه ی شناخت راه های دریایی و علم دریانوری مهارت داشته و از مداحان و نوحه سرایان و خادمین اهل بیت عصمت و طهارت نیز بوده است.

4)عمارت سبزآباد یا سزکنسولگری انگلیس:

این  عمارت که در مرکز موزه قرار گرفته و در دو طبقه می باشد یکی از شاخص های مهم این عمارت فضای اداری و خدماتی بودن ان است که طراحی آن با کلیه بناهای قاجاری بندر بوشهر متفادت است.این عمارت در حال حاضر به مدیریت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در دست مرمت قرار دارد و با تکمیل عملیات مرمتی با طراحی موزه ای به مجموعه موزه می پیوندد.

5)فضای سبز:

در محوطه باز و وسیع موزه نیز که در فضای سبز و دلپذیر با گیاهان گرمسیری دارد انواع قایق های تندرو ،دریایی،مین ها و ادوات رزم دریایی و یادگاریهایی از دفاع مقدس دز این موزه قرار دارد.

6)فضای معنوی :

سنجش معرفی اسناد و مدارک نظامی و شرح عملیات های مختلف دریایی و تصاویر شهدای خلیج فارس که جلوه ای معنوی و خاطره انگیز به موزه داده است.

موزه منطقه ای خلیج فارس

نشانی:بوشهر،سبزآباد،به طرف پارک لیان

ساعت بازدید:7-18

روزهای تعطیل:دوشنبه ها

 

 

 

خواندن 2294 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 25 اسفند 1393 ساعت 22:16

محتوای بیشتر در این بخش: « موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

ارتباط با ما

آدرس: بوشهر - انتهای خیابان گمرگ - عمارت کازرونی

صندوق پستی: 3637-75135

تلفنخانه:07733327280

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه عضو شوید.