رشته های صنایع دستی استان
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

یکشنبه, 03 اسفند 1393 ساعت 14:37

رشته های صنایع دستی استان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

 

 

 

گبه

گبه یکی از محصولات صنایع دستی بوشهر است که، تولیدات عمده آن در شهرستان دشتستان و گناوه می باشد.این بافته  داری به دو صورت خود رنگ و رنگی عرضه شده و دارای پرزی بلند تر از قالی است.نقوش بکار رفته در آن هندسی بوده وعمدتاتوسط زنان در مناطق روستایی بافته می شودو همچنین گبه خود رنگ شول ازگبه های منحصربفرد کشور می باشد.

گلیم بافی

گلیم یکی از انواع زیراندازهای پوششی است که ازپشم گوسفند بافته می شود و شهرستانهای (دشتی) دشتستان  و جم از مراکز مهم تولید گلیم در استان بوشهربود که میتوان  به روستاهاي طسوج،  سرمك،  حناشور و بن بيد از توابع شهرستان دشتي.روستاهاي تشان، دره بان، اسلام آباد، ريز، قلعه باغ از توابع شهرستان جم.روستاهاي تلخ آباد، آبگرم، خيرك و شكرك از توابع شهرستان دشتستاناشاره نمود. نقشهاي بافته شده بر روي گليم عبارتند از: حوض، دانه بيگي، آئينه گل، ‌خراساني، آقاجاري، تهراني و چنگ.

عبابافی

عبا یکی از محصولات منحصر بفرد نساجي سنتي در استان بوشهر می باشد که  برای بافت آن از پشم خود رنگ شتر در رنگهای سیاه،قهوه‏ای تیره،حنایی و سفید استفاده  می‏شود . مراكز مهم توليد عبا در استان بوشهر عبارتند از: روستاهاي كردوان عليا  و سفلي از توابع شهرستان دشتي.

 

صنایع دستی دریایی

  صنايع دستي دريايي از رشته هاي خاص و بومي استان بوشهر بوده که محصولات توليد شده در اين رشته شامل جعبه دستمال کاغذی، قاب آینه، زیورآلات، قابها و مجسمه‌های تزیینی می‌باشد. مراکز مهم تولید صنایع دستی دریایی در استان بوشهر عبارتند از: بوشهر، دیر، کنگان، دیلم و گناوه می‌باشد.

 

 

حصیربافی

هنر حصيربافي يكي از هنرهايي است كه قدمت چند هزار ساله دارد، حصیربافی به معنی بافت رشته‌های حاصل از الیاف گیاهی (سلولزی) به کمک دست و ابزار ساده دستی است ، محصولات حصیری تولید شده در استان بوشهر عبارتنداز: کپوه، تک، جارو، تویزه، زیرداغی، بادبزن، زنبيل و مراكز مهم توليد حصير در استان بوشهر ،شهرستان گناوه، ‌دشتي، دشتستان ،دیلم و جم می باشد .

 

گره چینی

در گذشته وجود تجار، بازرگانان و عمارتهای بزرگ در بندر بوشهر تاثیر به‌سزایی در رونق هنرهای سنتی وابسته به معماری از جمله، هنر گره چینی است. گره چینی هنری است که با قطعات برش خورده چوب و شيشه‌هاي رنگي در اشکال مختلف هندسی به طور هماهنگ در يک قالب مشخص و تکرار شونده در کنار هم قرار می گیرند. در استان بوشهر از چوب ساج برای  ساخت گره استفاده می شود.

سازسازی (دمام)

دمام سازیست  که در اکثر مناطق بوشهرودر مراسم سوگواری نواخته می شود .دمام های مراسم سوگواری شامل دمام اشکون، غمبر و زیر غمبر است.مواد اولیه  ساخت دمام: استوانه چوبی تو خالی، پوست، بند و حلقه‌ای است از جنس میله‌های باریک فلزی و یا نی‌های خاص به نام بمبو، نی باز و یا خیزران که آن را مدور می‌سازند.بدنه دمام های قدیمی بصورت یک تکه ساخته شده ولی در حال حاضر بدنه آنرابصورت ترکه ای می سازند.واز پوست گوسفند و بز برای ساخت آن استفادهمی شود.

سازسازی (نی انبان)

نی انبان یکی از قدیمیترین سازهایی است که در کشورهای زیادی آنرا به عنوان ساز اصیل می‌شناسند ولی شکل ظاهری آن مقداری با هم تفاوت دارد.این ساز از دیر باز تا کنون در اکثر مناطق بوشهر نواخته شده است.

مواد اولیه ساخت نی انبان: نی ها از جنس نی، پوست بز یا آهو، چوب ساج، نخ و موم عسل .

گرگور

گرگور به قفس های ماهیگیری ساخته شده از توری گفته می شودکه به شکل کروی بافته می شود .و  برای صید ماهی مورد استفاده صیادان قرار می گیرد که ، آن را با بند به ته دریا می فرستندو به سر بند یک قطعه چوب پنبه می بندند تا محل قرار گرفتن گرگور راگم نکنند.ماهی ها از یک دریچه وارد شده و راه برگشت راپیدا نمی کنندو درون قفس گیر می کنند و فقط ماهی های درشت در گرگور می مانند.

معرق چوب

معرق چوب در لغت به معنای رقعه و وصله میباشدو از کنار هم قرار دادن قطعات چوبی بدست می آید. این هنر تلفیق و ترکیبی است از انواع چوبهای خود رنگ است که هنرمند معرق کار ،بنا به ذوق و سلیقه خود از مواد و مصالح دیگری ماننداستخوان، عاج، صدف، مس، و غیره استفاده کرده ودر روی سطح چوب نقشی را بوجود می آورد.

محصولات چرمی

به محصولات صنایع دستی ازجنس چرم گفته می شود .چرم جنسی است که، دردباغی پوست خام جانوران به ویژه گاو به دست می آیدکه اساس تولید آن توسط دست و ابزار دستی انجام می شود و برای تولید هریک از محصولات مراحل متعددی طی می شودو محصولات آن شامل کیف پول ،کیف دستی،کفش وغیره می باشد.

سفالگری

به دلیل اهمیت آب در مناطق گر م استان ،تهیه و ساخت کوزه آب ،حبانه،کوزه قلیان ،کاسه،بشقاب با استفاده ازخاک رس از دیر باز دراستان بوشهررایج بوده است.سفالهای متعلق به دوره هخامنشی که درحفاری های انجام شده به دست آمده بیانگر قدمت استفاده از ظروف سفالی در استان می باشدشهرستانهای کنگان،دشتستان،تنگستان و بوشهر از مراکز اصلی تولید سفال در استان بوشهرمی باشد

 

 

 

 

 

 

 

خواندن 2713 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 27 اسفند 1393 ساعت 13:05

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

ارتباط با ما

آدرس: بوشهر - انتهای خیابان گمرگ - عمارت کازرونی

صندوق پستی: 3637-75135

تلفنخانه:07733327280

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه عضو شوید.