انواع گردشگری
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سه شنبه, 28 بهمن 1393 ساعت 07:04

انواع گردشگری

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

انواع گردشگری

 

اکوتوریسم (Eco Tourism )

اکوتوریسم اختصار واژه ی Ecological-Tourism است که در ادبیات فارسی به جهانگردی زیست محیطی یا طبیعت گردی مشهور شده است. در یک تعریف کلی، طبیعت گردی عبارت است از «یک مسافرت و دیدار زیست محیطی مسئولانه به مناطق طبیعی نسبتاً دست نخورده که هدف آن لذت بردن و استفاده از طبیعت (و هر پدیده فرهنگی همراه آن- چه در گذشته و چه در حال) است. طوری که باعث تقویت منابع شده و دارای تاثیرات منفی اندکی باشد و موجب فعال شدن جامعه ی محلی ‌شود»

 

فعالیت‌های اکوتوریستی شامل پیاده روی های برنامه‌ریزی شده ایستگاهی و همچنین دامنه نوردی، عبور از رودخانه‌های خروشان با قایق‌های بادی، سفر به مناطق ییلاقی و میهمان عشایر و ساکنان بومی این مناطق شدن، سفر به روستاها و مزارع اطراف روستاها به منظور لذت بردن از طبیعت و آشنایی با فرهنگ ها، کوهپیمائی، سفر به مناطق صعب‌العبور طبیعی، بازدید از غارهای طبیعی، مطالعه طبیعی گیاهی و جانوری، تماشای حیوانات و پرندگان، آشنایی با محیط زیست طبیعی در قالب دیگری به نام سافاری و با استفاده از خودروهای روباز برای تماشای حیوانات و پرندگان می شود.

گردشگری فرهنگی (Cultural Tourism)

مسافرت به منظور آشنایی با سایر فرهنگ ها و دیدن جنبه های هنری فرهنگ های قدیمی را گردشگری فرهنگی گویند. در حقیقت مقصود از گردش های فرهنگی بحث درباره آن بخش از این صنعت است که بر جذابیت های فرهنگی توجه خاصی می کند.

گردشگری تجاری

مهمترین مسافرت هایی که تحت این عنوان صورت می گیرد، عبارت اند از سفرهایی که افراد برای شرکت در بازارهای مکاره، نمایشگاه های کالا و صنایع و یا سرکشی و بازدید از تأسیسات کارخانه ها و نظایر آنها می نمایند. معمولاً در مسافرت های بازرگانی محل اقامت اختیاری نیست و هزینه این قبیل مسافرت ها به عهده شرکت های تجاری است

گردشگری روستایی (Rural Tourism)

در سال های اخیر با توجه به گسترش زندگی شهرنشینی و ماشینی، بسیاری از مردم تمایل دارند به محیط های آرام با زندگی سنتی سفر کنند. اینچنین مسافرت هایی که به گردش یا سفر به مناطق روستایی می پردازد، گردشگری روستایی است.

 

 

 گردشگری مذهبی (Religious Tourism)

جاذبه های مذهبی، زیارتگاه ها و اماکن مقدسه هر ساله تعداد زیادی از جهانگردان را به سوی خود جلب می کنند. تأسیسات اقامتی و پذیرایی این نوع از جهانگردی مانند مسافرخانه ها و زائرسراها با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی و عقیدتی هر جامعه، دین و مذهبی دارای ویژگیهای خاصی است که در هر کشوری از تنوع بسیار زیادی برخوردار می باشد.

گردشگری ماجراجویانه (Adventure Tourism)

بسیاری از افراد در سفر دست به کارهایی می زنند که مخاطره آمیز است و می خواهند در این زمینه تجربه هایی به دست آورند. برخی از افراد که به سفر می روند می خواهند از راه های جدید یا غیرعادی، مهارت ها و توانایی های جسمی خود را بیازمایند و به همین منظور به کوهنوردی، قایقرانی یا صخره نوردی می روند. برخی هم می خواهند بدون استفاده از وسایل و ابزار جدید با طبیعت روبه رو شوند و از این کار لذت می برند. انگیزه هر چه باشد، این جهانگردان درصدد رفتن به مکان هایی هستند که بتوانند تجربه ای مخاطره آمیزی کسب کنند. بطور کلی سفرهای مخاطره آمیز یا حادثه جویانه بالای کوه ها، روی رودخانه ها، جنگل ها و این گونه پدیده های طبیعی انجام می شوند.

گردشگری سلامت (Health Tourism)

در این شکل از گردشگری، افراد عمدتاً با اهداف پزشکی به محلی خارج از محدوده زندگی معمول خود سفر می کنند. در این سفرها معمولاً افراد دیگری شخص بیمار را همراهی می کنند که آنها هم جزو گردشگران درمانی محسوب می شوند. در این سفرها شخص بیمار برای معالجه گذران دوران نقاهت، تغییر آب و هوا به توصیه دکتر و همچنین استفاده از آب های معدنی شفابخش به سفر می رود. شهرهایی که دارای بیمارستان های مجهز، پزشکان متخصص و یا آب های معدنی هستند از جمله مقاصد اصلی این گردشگران به حساب می آیند.

توریسم درمانی (توریسم سلامت)

مسافرن به منظور استفاده از آب های معدنی، نمک، لجن های طبیعی، مناطق آفتاب گیر تحت نظارت و مداخله پزشک.

توریسم پزشکی (توریسم سلامت)

مسافرت به منظور درمان بیماری و انجام جراحی زیرنظر پزشکان در مراکز درمانی که علاوه بر معالجه پیگیری بیمار را شامل می شود.

  گردشگری ورزشی (Sport Tourism)

سفر به منظور بازدید یا شرکت در مسابقات و فستیوال های ورزشی را گردشگری ورزشی گویند.

 

گردشگری تاریخی

این گونه از گردشگری که گردشگری میراث نیز نامیده می شود و به بازدید از موزه ها، مکان ها و ابنیه تاریخی می پردازد، امروزه بخش عمده ای از گردشگری را به خود اختصاص داده است. ایران به دلیل دارا بودن هزاران ابنیه با ارزش تاریخی، در این زمینه می تواند بسیار موفق باشد.

گردشگری تفریحی

در صنعت گردشگری مسافرت برای تفریح در کانون توجه است. در کشورها یا مکان هایی که پذیرای گردشگرند، کسانی مسافر تفریحی محسوب می شوند که در مقصد به تفریح و تفرج می پردازند، از اماکن دیدنی بازدید می کنند، سوغات می خرند، عکس می گیرند و سرانجام اینکه برای دوره های کوتاه مدت در آن مکان ها اقامت می گزینند. در این نوع گردشگری، گردشگری ساحلی بسیار مورد توجه است.

گردشگری دریایی

آن نوع از گردشگری که از ساحل دور می شود و به وسط دریا و اقیانوس می رود. کشتی های بزرگ اقیانوس پیما که گردشگران را پذیرا می شوند و انواع تفریحات را برای آنها فراهم می کنند وسیله ی اصلی در گردشگری دریایی است.کشتی تایتانیک نمونه مشهور آن است.

سایر تفریحات دریایی ، مثل غواصی، صید، شکار و مشارکت در پژوهش ها (به عنوان گردشگر) جزئی از گردشگری دریایی به حساب می آیند.

گردشگری شهری

نواحی شهری به علت آنکه جاذبه های تاریخی و فرهنگی بسیار دارند غالباً مقاصد گردشگری مهمی محسوب می شوند. شهرها معمولاً جاذبه های متنوع و بزرگی شامل موزه ها، بناهای یادبود، سالن های تئاتر، استادیوم های ورزشی، پارک ها، شهربازی، مراکز خرید، مناطقی با معماری تاریخی و مکان هایی مربوط به حوادث مهم یا افراد مشهور را دارا هستند که خود گردشگران بسیاری را جذب می کند.

گردشگری قومی و عشایری

این نوع گردشگری به منظور مشاهده سبک زندگی افراد بومی و اقوام انجام می شود. هدف گردشگری قومی شناخت اقوام مختلف و شرکت در تجربه های آنها است. تماشای مراسم سنتی، جشن ها، آئین ها از جمله جذابیت های این نوع گردشگری است و برخی نیزجهت درک بهتری از موقعیت خود و یا دنیای معاصر به این گونه سفرها روی می آورند.

 

گردشگری بیابانی

گردشگری بیابانی برای آن دسته از گردشگران که علاقه به سفر به نواحی خشک و گرمسیر را دارند و یا رویای سفر بر کوهان شتر را در سر می پرورانند و یا قصد تحقیق در مورد خاک، موجودات زنده و آب و هوای نواحی بیابانی را دارند اهمیت دارد.

ژئوتوریسم

از انواع گردشگری که به تازگی مطرح شده و شباهت بسیاری با اکوتوریسم دارد، ژئوتوریسم است که از ترکیب وازه های ژئو (زمین) و توریسم (جهانگردی) پدید آمده که نیازمند بهره گیری توریسم از علوم زمین، به ویژه جغرافیای طبیعی، زمین شناسی، ژئوفیزیک و سایر علوم طبیعی است. در این میان به لحاظ کارکردی، مورژئوفولوژی به دلیل بررسی اشکال زمین به لحاظ جنسی، زمان و شکل –که لندفرم ها نیز نتیجه ی عملکرد پدیده های شکل زایی و زمین ساخت بیرونی است– از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

گردشگری سیاه

بازدید از محل های حوادث، فجایع، گورستان ها، مناطق جنگی، آسیب دیده، زلزله زده و به شکل کلی مناطقی که دارای تصویری غم انگیز و تاریک هستند.

خواندن 2719 دفعه

محتوای بیشتر در این بخش: « درباره ما اهداف سازمان »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

ارتباط با ما

آدرس: بوشهر - انتهای خیابان گمرگ - عمارت کازرونی

صندوق پستی: 3637-75135

تلفنخانه:07733327280

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه عضو شوید.