موسیقی
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 09:24

موسیقی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

موسيقي

      تمامي مراسم و آيين‌هاي موجود در منطقه بوشهر با موسيقي محلي و سازهاي آن پيوندي تنگاتنگ دارد. در يك طبقه‌بندي كلي موسيقي بوشهر را مي‌توان به هفت دسته به شرح زیر طبقه­بندی كرد.

1- موسيقي جشن

شامل آن دسته از موسيقي‌هايي مي‌شود كه ويژه مراسم جشن و سرور مي‌باشد و معمولاً با پايكوبي و دست‌افشاني همراه است. برجسته‌ترين اين نوع موسيقي، آهنگ‌هاي مراسم عروسي است كه در گذشته اجراي اين مراسم هفت شب به طول مي‌انجاميد .

2- موسيقي محفلي

اين‌گونه موسيقي معمولاً خاص محافل دوستانه به ويژه شب‌نشيني‌ها و گردهمايي‌هاست.يكي از انواع اين نوع موسيقي شاهنامه‌خواني است. هرچند كه اين رسم در حال حاضر در دست فراموشي است.

3- موسيقي مذهبي

اين نوع موسيقي، آوازها و قطعاتي را در برمي‌گيرد كه در مراسم مذهبي به كار گرفته مي‌شوند، به ويژه آواها و نواهايي كه در سال‌روز تولد، شهادت و يا وفات ائمه (ع) خوانده مي شوند.

4- موسيقي كار

موسيقي‌اي است كه در فعاليت‌هاي مختلف كاري و معيشتي خوانده و اجرا مي‌شود از انواع اين نوع موسيقي مي‌توان به آوازهاي مختلفِ «ساروج‌كوبي»، آوازهايي كه هنگام كشاورزي خوانده مي‌شود و همين‌طور نغمه‌هايي كه هنگام كار بر روي لنج و دريا خوانده مي‌شود اشاره كرد .

5- موسيقي كودكان

اين موسيقي شامل نواهايي است كه توسط كودكان و يا براي آنها به اجرا درمي‌آيد و بيشتر براي سرگرمي و بعضاَ براي آموزش به كار گرفته مي‌شود. از انواع آن نيز مي‌توان به معدود اشعاري كه در بازي‌ها ي كودكانه به صورت ريتميك و گاه همراه با حركت به اجرا در مي‌آيد اشاره كرد.

6- موسيقي درمان

اين نوع موسيقي به شكل كاربردي آن در بندر بوشهر منسوخ شده است، اما در حال حاضر در بخشي از توابع شهرستان بوشهر مانند جزيره خارك، كماكان رواج دارد و شامل آوازهايي مي‌شود كه در مراسم «زار» يا «ليوا» با سازهاي ويژه همراه با حركات موزون،‌ جهت درمان امراض روحي و روانيِ كساني كه به اين نوع موسيقي باور دارند، خوانده مي‌شود.

7- موسيقي عزاداري

شامل آوازها و قطعات غمگنانه‌اي مي‌شود كه در مراسم تشييع، تدفين، ختم و هفته خوانده مي‌شود. اين گونه موسيقي بدون همراهي ساز اجرا مي‌شود. موسیقی محلی بوشهر در تاریخ 28 آبان 1390 به شماره 367 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

از جمله سازهاي مخصوص اين منطقه مي‌توان به ني‌انبان، ني‌جفتي، ني‌تكي، دمام، دايره و ليوا اشاره كرد.

 

خواندن 2322 دفعه

محتوای بیشتر در این بخش: « زبان و گویش غذاهای محلی »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

ارتباط با ما

آدرس: بوشهر - انتهای خیابان گمرگ - عمارت کازرونی

صندوق پستی: 3637-75135

تلفنخانه:07733327280

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه عضو شوید.